Współpraca międzynarodowa
Współpraca międzynarodowa
Instytut prowadzi od lat politykę otwartej komunikacji międzyuczelnianej i międzynarodowej. W ramach mobilności akademickiej nasi pracownicy wyjeżdżają do ośrodków naukowych w Austrii, Niemczech, Czechach, Litwie i na Ukrainie. W Instytucie gościło też wielu profesorów zagranicznych, w ostatnich dwóch latach odwiedzili nas:
- prof. dr hab. Marie Sobotkova (Uniwersytet w Ołomuńcu), 18-19.04.2016, wygłosiła wykłady nt: Recepcja twórczości Tadeusza Różewicza w środowisku czeskim, Twórczość Zbigniewa Herberta w tłumaczeniach czeskich oraz "...jego powieści historyczne (...) stały się integralną częścią czeskiej kultury". Rok 2016 rokiem H. Sienkiewicza.
- prof. dr hab. Rostosław Radyszewski (Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie), 4-14.04.2016, profesor zagraniczny - wygłosił cykl wykładów nt. Polsko-ukraińskie pogranicza: od Średniowiecza do Modernizmu.
- prof. dr hab. Alois Woldan (Uniwersytet Wiedeński), 30-31.03.2016, wygłosił wykłady nt. Literatura polska i ukraińska podczas I wojny światowej oraz Jan. N. Kamiński i jego dramat "Helenna, czyli hajdamacy na Ukrainie" w europejskim kontekście.
- prof. zw. dr hab. Rolf Fieguth, 11.05.2015, wygłosił wykład nt. „Słowacki, Voltaire, Calderón: Lilla Weneda a tradycja tragedii nawrócenia".
W obecnym roku akademickim w Instytucie Filologii Polskiej wykłady otwarte i monograficzne poprowadzą prof. Libor Martinek z Uniwersytetu w Opawie, prof. Kalina Bahneva z Uniwersytetu w Sofii oraz prof. Maria Bracka z Uniwersytetu w Kijowie.
W Instytucie rozwija się działalność akademickiej mobilności. Trwają przygotowania do wspólnego prowadzenia kierunku studiów filologii polskiej z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Pawła Tyczyni w Humaniu w ramach tzw. „podwójnego dyplomowania". Ponadto Instytut Filologii Polskiej w roku 2016/2017 gości studentów z uniwersytetów w Czerkiesach i Łucku w związku ze stażem studenckim.
Instytut Filologii Polskiej od wielu lat prowadzi Letnią Szkołę Języka Polskiego, w ramach której kształci studentów z innych krajów w zakresie znajomości języka polskiego. W roku 2017 Instytut po raz kolejny znalazł się w gronie ośrodków przyjmujących na kurs języka polskiego dla obcokrajowców.
Osoby odpowiedzialne za współpracę międzynarodową:
Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej
prof. dr hab. Adam Regiewicz
a.regiewicz@ujd.edu.pl
koordynator ds. współpracy międzynarodowej na Wydziale Filologicznym Historycznym
dr Krzysztof Czajkowski
k.czajkowski@ujd.edu.pl
Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiej
Wizyta na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Pawła Tyczyni w Humaniu