Instytut » Pracownicy » dr Beata Łukarska
Krótki życiorys naukowo-dydaktyczny
Beata Łukarska jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie. W 1993 roku ukończyła studia na kierunku: Filologia polska w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), na podstawie pracy magisterskiej o tytule: Motywy religijno - obyczajowe Żydów polskich w tetralogii galicyjskiej Juliana Stryjkowskiego. Praca napisana pod kierunkiem Prof. dr hab. Adeli Pryszczewskiej-Kozołub.
Od 1993 roku asystent w Zakładzie Historii Literatury do wieku XIX, od 2000 adiunkt, najpierw w Zakładzie Historii Literatury do wieku XIX, a następnie w Zakładzie Literatury Antycznej i Staropolskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Doktoryzowała się w 2000 roku na Uniwersytecie Śląskim na podstawie pracy pod tytułem: XV-wieczne pieśni maryjne wobec kultury duchowej średniowiecza, napisanej pod kierunkiem Prof. dr hab. Jana Malickiego.
2003 roku ukończyła studia teologiczne, uzyskując dyplom Instytutu Teologicznego w Częstochowie oraz Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Tytuł magistra teologii uzyskała na podstawie pracy: Idea naśladowania Najświętszej Marii Panny w pismach św. Bonawentury, napisanej pod kierunkiem Ks. Prof. Teofila Siudego.
Była także pracownikiem Szkoły Podstawowej w Borownie k/Częstochowy oraz Kolegium Nauczycielskiego w Wieluniu.
W latach szkolnych i studenckich - harcerz oraz animator oazowy.
Od 2002 roku prowadzi warsztaty twórczości literackiej dla literatów- amatorów skupionych w Klubie Poetyckim „Złota Jesień", działającym przy Instytucie Promocji Kultury „Gaude Mater" w Częstochowie. Od 2004 roku podobne warsztaty prowadzi w Klubie Literackim „Fraszka", zorganizowanym przy Uniwersytecie III wieku przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej.
Jest także opiekunem Studenckiego Teatru „naJana", działającego przy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Obszary badawcze
Literatura staropolska (średniowiecza i baroku); historia duchowości; tradycja chrześcijańska w kulturze i piśmiennictwie polskim; kultura i duchowość innych tradycji religijnych.
Bliżej życia
Hobby: wolne chwile, oraz: wszelkie prace rękodzielnicze, np. robótki na drutach i szydełku, haft w różnych technikach, decupage.