Instytut » Pracownicy » dr hab., prof. nadzw. UJD Artur Żywiołek
Krótki życiorys naukowo-dydaktyczny
Urodzony 1 września 1963 roku w Myszkowie. Maturę uzyskał w IX Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Częstochowie. Ukończył również Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Częstochowie w klasie fortepianu. Finalista Olimpiady Filozoficznej (wówczas Młodzieżowego Turnieju Wiedzy Filozoficznej) w 1981 roku, laureat Olimpiady Literatury i Języka Polskiego z IV lokatą w roku 1982. W okresie nauki w liceum i w szkole muzycznej pracował jako dziennikarz, publikując w „Gazecie Częstochowskiej" cykl artykułów o historii polskiego i europejskiego jazzu, a także recenzje i relacje z koncertów jazzowych. W latach 1982-1987 studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Magisterium uzyskał w roku 1987 na podstawie pracy Pan Tadeusz. Próba inicjacji, napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Stanisława Jaworskiego. W latach 1986-1987 studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (dziś: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II).
W 2001 roku uzyskał doktorat na podstawie rozprawy Literatura i epifania. Studium o cyklu podolskim Włodzimierza Odojewskiego.
W latach 1987-2005 pracował jako polonista w Liceum Ogólnokształcącym im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie, prowadząc równocześnie - w latach 1996-2000 - w Instytucie Filologii Polskiej AJD (wówczas WSP) w Częstochowie zajęcia z metodyki nauczania języka polskiego i poetyki. Jest członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, a od roku 2011 członkiem katowickiego oddziału Komisji Historycznoliterackiej PAN.
W 2012 roku ukazała się jego książka habilitacyjna Mesjański logos Europy. Mariana Zdziechowskiego i Stanisława Brzozowskiego dyskursy o kulturze Zachodu.
Obszary badawcze
Obszar zainteresowań czytelniczych i naukowo-badawczych obejmuje zagadnienia związane z ideą kresu (przesilenia) kultury europejskiej i polskiej. Przemiany europejskiej oraz polskiej kultury na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku łączą się ściśle z wyborem określonej tożsamości metodologicznej, którą stanowią niektóre nurty hermeneutyki (Gadamer, Ricouer, Vattimo) oraz historia idei i komparatystyka.
Najważniejsze poszukiwania naukowe: morfologia założycielskich mitów zachodniej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem narracji eksodycznych i topiki Wygnania; koncepcja literatury jako „miejsca" odsłaniania się prawdy-bycia; topika niewyrażalności; biografie intelektualne, a zwłaszcza nowoczesne i ponowoczesne przekształcenia antycznych wzorów proroka czy apostoła; zagadnienia romantycznego przesilenia kulturowego w dziedzinie literatury, filozofii i muzyki; dzieje takich pojęć jak: rewolucja, postęp, upadek, mesjanizm w kontekście postsekularnych przemian kultury polskiej i europejskiej, a ostatnio także zagadnienia relacji między muzyką a kulturą (literaturą i filozofią), audiosferą a tożsamością ponowoczesną.
Bliżej życia
Rodzina: żona, trzy córki.
Hobby: życie i twórczość Jana Sebastiana Bacha, muzyka późnego romantyzmu (Mahler), klasycy wiedeńscy, muzyka polska XIX i XX wieku, pianiści jazzowi (Keith Jarret, Bobo Stenson, Brad Mehldau, Tord Gustavsen, Esbjörn Svensson, Leszek Możdżer); turystyka rowerowa.