Instytut » Pracownicy » dr hab., prof. UJD Barbara Szargot
Krótki życiorys naukowo-dydaktyczny
Urodziłam się w Bytomiu, gdzie mieszkam do dzisiaj. Studia magisterskie i doktoranckie odbyłam w Uniwersytecie Śląskim. Rozprawę doktorską: Amor sacer, Amor profanus. Wątki miłosne w powieściach Marii Rodziewiczówny napisaną pod kierunkiem prof. Krzysztofa Kłosińskiego obroniłam w 1999 roku. W roku 2014 uzyskałam habilitację na podstawie dorobku i książki Wiek klęski. Studia o „Rodzinie Połanieckich" Henryka Sienkiewicza. Od października 2015 roku jestem zatrudniona w Zakładzie Literatury Polskiej XIX wieku. W roku 2012 dzięki, między innymi, moim staraniom udało się reaktywować Piotrkowski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Od tego roku pełnię rolę sekretarza tegoż oddziału, a także członka Sądu Koleżeńskiego TLiAM w Warszawie.
Obszary badawcze
Kierunki moich poszukiwań badawczych ukształtowały się już w czasie studiów (magisterskich i doktoranckich) w Uniwersytecie Śląskim pod wpływem moich nauczycieli - przede wszystkim prof. Ireneusza Opackiego i prof. Krzysztofa Kłosińskiego. Moi mistrzowie wpoili mi szacunek do każdego tekstu literackiego, przekonanie, iż nie ma dzieł niegodnych zainteresowania, a nawet przeciwnie, że badając utwory minoris gentis można dojść do niezwykle istotnych wniosków na temat konwencji literackiej i kulturowej. Moje zainteresowania badawcze koncentrują się wokół trzech obszarów: historii literatury (zwłaszcza prozy) XIX i XX wieku, literatury dla młodzieży i edytorstwa.
Bliżej życia
Od ponad ćwierćwiecza jestem mężatką, a także matką dwóch córek - Hanny i Heleny. Dla odpoczynku od czytania „zawodowego" czytam dla przyjemności. Interesuję się historią, lubię zwiedzać świat. W chwilach stresu dziergam na drutach (bez specjalnego talentu, lecz z zapałem).