Instytut » Pracownicy » dr hab., prof. nadzw. UJD Urszula Wójcik
Z urodzenia i wyboru jestem krakuską, dlatego zawsze wychodziłam, wychodzę i będę wychodzić na pole. Studia polonistyczne skończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim (1988).
Pierwszym obszarem moich zainteresowań i badań naukowych była polszczyzna północnokresowa. W latach 1986-88 uczęszczałam na seminarium magisterskie poświęcone tej tematyce i prowadzone przez prof. dr hab. Zofię Kurzową. Pod jej kierunkiem napisałam pracę magisterską „Rozwój dialektu północnokresowego w XVI, XVII i XVIII wieku", którą obroniłam w czerwcu 1988 roku z wynikiem bardzo dobrym.
Bezpośrednio po studiach podjęłam pracę w Zakładzie Onomastyki IJP PAN w Krakowie i weszłam w skład zespołu przygotowującego słownik historyczno-etymologiczny nazw miejscowych Polski. Praca onomasty-leksykografa, oprócz dobrego przygotowania lingwistycznego i onomastycznego, wymaga również interdyscyplinarnego spojrzenia na nazwy własne. Do tej pory zostało opublikowanych 14 tomów, we wszystkich częściach znajdują się artykuły hasłowe mojego autorstwa (sygnowane UW).
W 2001 roku uzyskałam stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej „Nazwy miejscowe dawnego województwa rawskiego". Promotorem pracy był Prof. dr hab. Kazimierz Rymut, recenzentami byli prof. dr hab. Ewa Rzetelska-Feleszko i prof. dr hab. Karol Zierhoffer. W związku z dobrymi recenzjami jeszcze w tym samym roku dysertacja doktorska w formie monografii została opublikowana przez Warszawskie Towarzystwo Naukowe, przy współudziale IJP PAN w Krakowie.
Pracując w IJP PAN w ramach indywidualnego planu badawczego przygotowałam monografię pt. „Polskie toponimy związane z organizacją gospodarczą państwa wczesnopiastowskiego. Nazwy miejscowe motywowane antroponimami zbiorowymi", którą przedłożyłam jako podstawę przewodu habilitacyjnego. Przygotowana rozprawa habilitacyjna ma charakter interdyscyplinarnej dysertacji. Odwołuje się do najstarszej polskiej warstwy nazewniczej, zostały w niej omówione m. in. nazwy służebne, będące przedmiotem sporów i dyskusji zarówno w środowisku historyków, jak i językoznawców.
Brałam udział jako współwykonawca w kilku projektach badawczych (m. in. w projekcie 1H 01 DO 1029 pt. „Słownik nazw wodnych Polski"), czynnie uczestniczyłam w wielu konferencjach naukowych.
Od r. 2015 zawodowo związana jestem z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie, w której realizuję swoją pasję dydaktyczną (mam nadzieję, że z pożytkiem dla studentów).
W związku z moimi zainteresowaniami i uprawianą dyscypliną naukową jestem członkiem International Council of Onomastic Sciences (ICOS) i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego; jestem również redaktorem czasopisma „Onomastica".
Prywatnie jestem mężatką i mamą: Tomasza (informatyk) i Piotra (licealista). Uwielbiam rodzinne podróże - bliższe i te dalsze. W tym roku odkryliśmy dla siebie Pireneje. Nadal pozostają dwa niezrealizowane marzenia: przejście Drogi św. Jakuba (Camino) i wyprawa do Afryki szlakiem najstarszych koptyjskich świątyń. Dwa najpiękniejsze dla mnie miejsca na świecie to Kraków i Jerozolima, która niezmiennie wprowadza mnie w zachwyt i zadumę.