Wydarzenia
Żegnamy prof. zw. dra hab. Damiana Tomczyka
Data dodania: 24-09-2013
Dnia 19 września 2013 roku w wieku 71 lat zmarł wieloletni pracownik Instytutu Filologii Polskiej prof. zw. nauk humanistycznych, dr habilitowany Damian Jerzy Tomczyk. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w dniu 25 września 2013 roku o godz. 12.00 w kaplicy cmentarnej Opole Półwieś.
Poniżej prezentujemy krótki biogram pana Profesora:
Urodził się 22 lipca 1942 roku w Podłężu Szlacheckim (Gmina Przystajń), tuż nad graniczną rzeką Liswartą. Rozpoczętą w rodzinnej miejscowości naukę przyszło mu kontynuować w pobliskich Bodzanowicach.
Liceum Ogólnokształcące ukończył w Niemodlinie i po uzyskaniu matury w 1960 roku rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył je w 1965 roku, obroną pracy magisterskiej „Miniatury kodeksu Baltazara Behema jako źródło do dziejów rzemiosła cechowego. (Na tle innych pokrewnych źródeł ikonograficznych XVI-XVII wieku)".
Potem przez rok uczył w liceum w Głogowie, by wstąpić do wojska i już w mundurze przez siedem lat wykładał historię wojen i wojska w Wyższej Szkole Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.
W międzyczasie obronił pracę doktorską "Rzemiosło cechowe na Górnym Śląsku w świetle źródeł sfragistycznych XV do XVIII wieku". W roku 1971 otrzymał stopień doktora nauk humanistycznych. Był to pierwszy po wojnie doktorat z zakresu sfragistyki. W latach 1973-1992 Profesor pracował w Instytucie Śląskim w Opolu w Zakładzie Historii, z przerwą na lata 1979-81, kiedy to został powołany do pełnienia funkcji dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.
W 1989 roku Rada Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na podstawie oceny dotychczasowego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy „Śląsk Opolski - 1945. Militarne i polityczne problemy okresu wyzwolenia" nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk historycznych z zakresu historii najnowszej.
W 1992 roku dr hab. Damian Tomczyk rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie (od 2004 roku Akademia Jana Długosza).
19 kwietnia 2002 roku został mianowany profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych.
Swoje zainteresowania naukowe koncentruował wokół trzech specjalności: dziejów najnowszych Polski ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej, historii gospodarczej Śląska w epoce feudalnej, nauk pomocniczych historii, heraldyki i sfragistyki.
Dorobek prof. Tomczyka w ujęciu statystycznym robi wrażenie: 750 pozycji, w tym 13 książek (8 autorskich i 5 współautorskich), 130 artykułów i referatów, 92 hasła encyklopedyczne, 24 biogramy, 68 szkiców i 397 tekstów publicystycznych.
W swojej pracy badawczej profesor zweryfikował wiele błędnych sądów i ustaleń w naszej historiografii.
(opracowano np. informacji ze strony internetowej Gminy Przystajń, foto: J. Hurnik)