Wydarzenia
Zapraszamy do publikacji
Data dodania: 09-12-2013
Szanowni Państwo,
następny rocznik „Prac Naukowych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Filologia Polska. Historia i Teoria Literatury", który ukaże się w 2014 r., chcielibyśmy poświęcić twórczości częstochowian. Głównym bohaterem postanowiliśmy uczynić Jerzego Lieberta ze względu na przypadającą wówczas 110. rocznicę jego urodzin. W ten sposób poddamy refleksji równie ważny obszar naszych naukowych zainteresowań, czyli opisywanie twórców związanych z regionem częstochowskim, przypominając w ten sposób, że na literackiej mapie Polski Częstochowa i okolice nie powinny kojarzyć się wyłącznie z rodzajem rymów.
Jerzy Liebert urodził się w naszym mieście 24 lipca 1904 roku, jako syn Stanisława i Marii z Kubackich. Był wnukiem powstańca styczniowego, co będzie doskonałym ciągiem dalszym poprzedniego tomu naszego czasopisma. Autor pozostawał w kręgu oddziaływania modelu skamandryckiego wiersza (był zaprzyjaźniony z Jarosławem i Anną Iwaszkiewiczami oraz Antonim Słonimskim; stał się pierwowzorem Juliusza Zdanowskiego w opowiadaniu Młyn nad Utratą), ale był także prozaikiem, krytykiem literackim, a nawet dramaturgiem. I choć twórca Guseł przeżył zaledwie 27 lat, pozostawił po sobie spuściznę zebraną w dwóch tomach przez Stefana Frankiewicza. Jego debiut (1921 - Zmartwychwstanie. Modlitwa młodego poety) przyjęto w niepodległej Polsce niezwykle przychylnie, a i potem jego twórczością zajmowali się m.in. Irena Sławińska, Zbigniew Bieńkowski, Jan Kott, Stefania Skwarczyńska... Monografię na temat poezji Lieberta napisała Anna M. Szczepan-Wojnarska („...z ogniem będziesz się żenił". Doświadczenie transcendencji w życiu i twórczości Jerzego Lieberta), choć o wątkach częstochowskich przypominała też Elżbieta Hurnikowa (w książce Z częstochowskiej ziemi na „literacki Parnas". Antologia wierszy Władysława Sebyły, Jerzego Lieberta, Haliny Poświatowskiej, Ludmiły Marjańskiej, wstęp i wybór wierszy E. Hurnikowa, Częstochowa 2006).
Jerzy Liebert kojarzony jest przede wszystkim z nurtem twórczości religijnej i transcendencją, ale chcielibyśmy zaprosić Państwa do refleksji nad wszystkimi nurtami, a także gatunkami literackimi, występującymi w dorobku częstochowianina. Zapraszamy więc do współpracy osoby zainteresowane twórczością autora Drugiej Ojczyzny, oraz takie, dla których utwory staną się eksplikacją - historyków literatury I połowy XX wieku, historyków literatury epok wcześniejszych, którzy zbadaliby tradycje obecne w spuściźnie Lieberta, badaczy prozy intymistycznej (listy do Agnieszki), osoby zajmujące się literaturą religijną oraz autotematyczną (uwagi o kondycji poety i habitusie poetyckim), badaczy dyskursu choroby zapisanego w utworach, badaczy krytyki literackiej, teoretyków literatury (wielokrotnie podkreślano przecież muzyczność i rytmiczność tych wierszy, ale na uwagę zasługują również stosowane przez poetę gatunki literackie oraz inne tematy...), badaczy idei, także filozofów (np. wpływ filozofii personalistycznej Jacques'a Maritaine, Stanisława Brzozowskiego czy Johna Henry'ego Newmana...), osoby zajmujące się korespondencją sztuk, np. literatury i muzyki (wiersze stały się podstawą dla kompozycji Karola Szymanowskiego czy Michała Kondrackiego) oraz wszystkich, którzy chcieliby podjąć trud analizy i interpretacji wybranego utworu (utworów) Lieberta.
Drugą część planowanego zeszytu zatytułowaliśmy roboczo Literatura w Częstochowie; wśród możliwych bohaterów proponowalibyśmy pisarzy, obchodzących w ostatnim czasie jubileusze, np. Ludmiłę Marjańską, Henryka Bardijewskiego czy Andrzeja Kalinina.
Serdecznie zapraszamy do współpracy. Na Państwa zgłoszenia czekamy do końca lutego 2014 roku, a na teksty wraz ze streszczeniem po angielsku do końca maja 2014.
Sekretarz Redakcji
Joanna Warońska