Wydarzenia
Studia podyplomowe w zakresie retoryki słowa i obrazu (edukacji wizualnej)
Data dodania: 17-02-2014
Studia mają charakter dokształcający. Podejmują całkowicie zaniedbaną lub aktualnie fałszywie rozumianą sferę edukacji. Nauczycielom języka polskiego pozwalają poprawić/ukształtować dodatkowe kompetencje związane z edukacją wizualną i retoryką, przygotowując ich do merytorycznego prowadzenia zajęć ze wskazanych zakresów na II, III i IV etapie kształcenia. Nastawione są na rozwijanie takich kompetencji zawodowych, które służą postrzeganiu procesu edukacyjnego w kategoriach ciągłości, a u uczniów pozwalają wypracowywać umiejętności rozpoznawania znaczeń otaczającej kultury wizualnej. Są też nieodzowne w kontekście projektu nowej matury od 2015 r. Nauczycieli niepolonistów, zainteresowanych edukacją wizualną, studia te pozwalają wyposażyć w kompetencje odbioru tekstów ikonograficznych oraz w umiejętności prowadzenia zajęć z tego zakresu w ramach własnych specjalności. Mogą też służyć chętnym, którzy nie są zawodowymi nauczycielami, lecz interesują się edukacją i problemami kultury wizualnej, a wykonują zawody takie, jak pedagog szkolny czy wydawca lub autor książek szkolnych, a także gdy tylko od czasu do czasu pracują z dziećmi, np. w domach kultury, na koloniach, w harcerstwie.
W wymiarze teoretycznym program nastawiony jest na dokonywanie rozpoznań, analizę i interpretację znaczących symptomów kultury współczesnej w zakresie kultury słowa i obrazu, zwłaszcza w odniesieniu do sytuacji szkoły i nowo wprowadzonych w życie wymagań egzaminacyjnych na różnych poziomach edukacji, w tym na maturze opisywanej tak, jak w Informatorze maturalnym od 2015 roku.
W wymiarze praktycznym program studiów nastawiony jest na pomoc w projektowaniu zajęć szkolnych z zakresu sztuki rozmowy i praktyk retorycznych w komunikacji codziennej oraz z zakresu szeroko pojętej kultury wizualnej, z uwzględnieniem konieczności przygotowań do egzaminów na koniec kolejnych etapów kształcenia, w tym do egzaminów maturalnych zmodyfikowanych według nowych, zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji, reguł.
Czas trwania: 2 semestry
Charakter studiów: dodatkowe kwalifikacje
Planowany koszt: ok. 1500 zł za semestr
Studia organizowane są przez Instytut Filologii Polskiej 34 361-39-21.