Wydarzenia
Nagroda im. Karola Miarki dla prof. Elżbiety Hurnik
Data dodania: 18-11-2014
W dniu 22 października 2014 roku dr hab. Elżbieta Hurnik prof. nadzw. w Instytucie Filologii Polskiej otrzymała Nagrodę im. Karola Miarki. Nagroda ta przyznana została „za wybitny dorobek wzbogacający wartości kultury regionu i kraju". W tym roku Nagrodę przyznano 32. raz; otrzymało ją sześć osób z Województwa Śląskiego i Województwa Opolskiego. Wśród dotychczas nagrodzonych osób byli przedstawiciele nauki, kultury, sztuki, w tym i częstochowianie. Uroczystość wręczenia Nagrody im. Karola Miarki odbyła się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach; otworzył ją prof. zw. dr hab. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej, wystąpili Marszałkowie Województw Śląskiego i Opolskiego. Każdą osobę uhonorowaną Nagrodą przedstawiano w laudacji wygłaszanej przez przedstawicieli środowisk kulturalnych obydwu województw.
Na dorobek prof. Elżbiety Hurnik złożyły się osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, organizacyjne, praca na rzecz kultury miasta.
Elżbieta Hurnik związana jest z Uczelnią od 1987 roku. Pracowała początkowo (przez kilka miesięcy) na stanowisku asystenta, potem adiunkta; od 1 lutego 2002 r. zatrudniona jest na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Filologii Polskiej AJD. Kieruje Zakładem Historii Literatury Polskiej XX Wieku i Literatury Najnowszej. Od 1 października 2012 do 31 sierpnia 2014 roku była kierownikiem Studiów Doktoranckich w dyscyplinie: literaturoznawstwo. Prowadzi - między innymi - zajęcia z historii literatury Młodej Polski, XX wieku i literatury najnowszej, kultury regionu, metodyki pracy naukowej literaturoznawcy, seminarium magisterskie i doktorskie.
Jest członkiem Komisji Historyczno-Literackiej PAN - Oddział w Katowicach, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza - Oddział w Częstochowie, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego, Rady Naukowo-Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy AJD, Rady Muzeum Częstochowskiego. Przez kilka lat była członkiem Senatu Akademii im. Jana Długosza, uczestniczy w pracach Senackiej Komisji ds. Wydawnictwa, pełniła funkcję przewodniczącej Komitetu Redakcyjnego Wydawnictwa. Od 2001 r. jest członkiem Rady Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD.
W latach 2003-2011 roku była współredaktorką czterech edycji „Prac Naukowych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Filologia Polska. Historia i Teoria Literatury", a także prac zbiorowych: Literatura i kultura w Częstochowie. Częstochowa w literaturze i kulturze (2009), Halina Poświatowska. Czytanie wielokrotne (2010). Opublikowała kilka książek i ponad 50 artykułów naukowych (w pracach zbiorowych i pismach naukowych), a także wiele szkiców popularyzatorskich. Wykonała 17 recenzji doktorskich i 19 recenzji wydawniczych.
Jeden z obszarów badawczych Elżbiety Hurnik to twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Efektem badań na tym obszarze są książki: Natura w salonie mody. O międzywojennej liryce Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (1995), Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (zarys monograficzny) (1999 r.), drugie wydanie, poprawione i uzupełnione (2012) oraz kilkanaście artykułów. Elżbieta Hurnik zajmuje się także literaturą i kulturą modernizmu polskiego i wiedeńskiego, powinowactwami kulturowymi, związkami pomiędzy literaturą a sztukami pięknymi. Wyniki badań z zakresu tej tematyki przedstawione zostały w artykułach opublikowanych w pracach zbiorowych oraz w książkach W kręgu wiedeńskiej moderny. Z zagadnień polsko-austriackich powinowactw literacko-kulturowych (2000 r.) i W Cekanii i gdzie indziej. Studia i szkice o literaturze i kulturze austriackiej i polskiej (2011).
Zainteresowania Elżbiety Hurnik koncentrują się również wokół literatury powstającej w Częstochowie i regionie. Świadczą o tym publikacje: książka Z częstochowskiej ziemi na „literacki Parnas". Antologia wierszy Władysława Sebyły, Jerzego Lieberta, Haliny Poświatowskiej, Ludmiły Marjańskiej", wstęp i wybór wierszy E. Hurnikowa (2006) oraz artykuły na temat twórczości Ludmiły Marjańskiej, Haliny Poświatowskiej, szkice krytyczno-literackie dotyczące pisarzy współczesnych, recenzje oraz inne teksty tematycznie związane z literaturą i kulturą miasta i regionu, publikowane między innymi w częstochowskim czasopiśmie kulturalnym „Aleje 3".
Elżbieta Hurnik była współorganizatorką trzech edycji cyklicznych konferencji naukowych „Czytanie Dwudziestolecia". Od wielu lat uczestniczy w pracach jury konkursów literackich organizowanych w szkołach i instytucjach kulturalnych oraz w pracach komisji opiniujących wnioski o przyznanie dorocznych Stypendiów Twórczych i Artystycznych Prezydenta Miasta Częstochowy i Nagród Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. Prowadzi wykłady dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. Wygłasza odczyty w Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie, w szkołach, w Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej, w Filharmonii Częstochowskiej i innych placówkach. Od wielu lat niezwykle aktywnie działa na rzecz częstochowskiego środowiska kulturalnego. Jest inspiratorką i realizatorką licznych przedsięwzięć w zakresie upowszechniania wiedzy o języku polskim oraz w sferze animacji kultury.
Profesor Elżbieta Hurnik w 2014 roku obchodziła 25-lecie pracy naukowej i dydaktycznej w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz pracy na rzecz kultury miasta. W 1999 roku odznaczona została Medalem Komisji Edukacji Narodowej, w roku 2002 - Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2011 - Złotym Krzyżem Zasługi. W roku 2007 została laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie literatury za całokształt działalności ze szczególnym uwzględnieniem popularyzacji wiedzy o poetach ziemi częstochowskiej.
W 2014 roku otrzymała odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz medal Merentibus od władz Częstochowy, przyznawany osobom szczególnie zasłużonym dla miasta.