Wydarzenia
Zapraszamy na literackie poniedziałki
Data dodania: 13-05-2016 | Autor: Ewelina Dziewońska-Chudy
Aleje - tu się dzieje!
Literackie poniedziałki w Odwachu. Otwarte spotkania z pisarzami
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
MAJ
16 maja godz. 19.00
Spotkanie z REMIGIUSZEM MROZEM
Remigiusz Mróz - doktor nauk prawnych, pisarz, autor kryminalnych bestsellerów, w tym serii książek z komisarzem Forstem, Joanną Chyłką, głośnej trylogii Parabellum oraz powieści Wieża milczenia, Turkusowe szale, Chór zapomnianych głosów. Ulubieniec internautów i blogerów piszących o literaturze, jego Kasacja oraz Zaginięcie są nominowane do obecnej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
30 maja godz. 19.00
Spotkanie z ROBERTEM SZMIDTEM
Robert Jerzy Szmidt - polski pisarz science fiction i fantasy, tłumacz, redaktor, dziennikarz i wydawca. Jeden z pomysłodawców nagrody „Sfinks" (później Nagrody im. Janusza A. Zajdla), tłumaczył teksty z angielskiego m.in. dla Wydawnictwa Iskry i czasopisma „Nowa Fantastyka". Laureat nagrody Śląkfa za rok 1985 w kategorii „Fan roku". W 2004 stworzył Nagrodę „Nautilus", przyznaną po raz pierwszy na krakowskim konwencie ConQuest. Od 2011 roku redaktor naczelny dwumiesięcznika „SF".
CZERWIEC
6 czerwca godz. 19.00
Spotkanie z JAKUBEM MAŁECKIM
Jakub Małecki - autor książek: Błędy, Przemytnik cudu, Zaksięgowani, Dżozef, W odbiciu, Odwrotniak i Dygot, kilkunastu opowiadań ogłoszonych w prasie i w antologiach oraz wielu przekładów z języka angielskiego. Publikował w „Newsweeku", „Polityce", „Angorze", „Znaku", „Nowej Fantastyce" i „Tygodniku Powszechnym". Laureat nagrody Śląkfa w kategorii „Twórca roku", dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Za przekład książki Listy niezapomniane na język polski zdobył Nagrodę Literacką Miesięcznika KSIĄŻKI. Za powieść Dygot nominowany do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus i Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.
13 czerwca godz. 19.00
Spotkanie z Robertem Ziębińskim
„STEPHEN KING NA DUŻYM EKRANIE"
Robert Ziębiński - dziennikarz, pisarz, pomysłodawca portalu kulturalnego dzikabanda.pl, Nagrody im. Henryka Sienkiewicza oraz POP!Festivalu. Jego teksty ukazały się na łamach
„Tygodnika Powszechnego", „Gazety Wyborczej", „Rzeczpospolitej", „Przekroju", „Newsweeka", „Nowej Fantastyki", autor m.in. powieści Dżentelmen oraz pierwszej polskiej książki o Stephenie Kingu Sprzedawca strachu.
20 czerwca godz. 19.00
Spotkanie z WOJCIECHEM CHMIELARZEM
Wojciech Chmielarz - dziennikarz, publikował m.in. w „Pulsie Biznesu", „Pressie", „Nowej Fantastyce" i „Polityce". Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem serii kryminałów o komisarzu Mortce oraz powieści Wampir, trzykrotnie nominowanym do Nagrody Wielkiego Kalibru. Nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za powieść Przejęcie. Telewizja TVN przygotowuje film fabularny na podstawie jego drugiej książki Farma lalek.
LIPIEC
4 lipca godz. 19.00
Spotkanie z REMIGIUSZEM GRZELĄ
Remigiusz Grzela - poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz. Przeprowadził setki wywiadów z największymi osobowościami polityki i kultury (Ennio Morricone, Vaclav Havel, Agnieszka Holland, Lech Wałęsa, Krystyna Janda, Emmanuelle Seigner, Peter Weir, Jerzy Jarocki, Jerzy Skolimowski, Janusz Gajos, Jerzy Pilch, Jerzy Stuhr, Jean-Claude Carriere, Daniel Olbrychski, Wojciech Bogusław Linda...). Publikował m.in. w „Kulturze", „Literaturze", „Kinie", „Gazecie Wyborczej", związany z Polskim Radiem, telewizją, ma swój cykl rozmów w „Zwierciadle". Ostatnio wydał m.in. Obecność - rozmowy ze znanymi ludźmi, którzy utracili bliskich oraz wywiad rzekę z Barbarą Krafftówną - Krafftówna w krainie czarów.
18 lipca godz. 19.00
Spotkanie z PETRĄ HULOVĄ
Petra Hulova - czeska prozaiczka, za debiutancką książkę Paměť mojí babičce otrzymała nagrodę literacką Magnesia Litera, „odkrycie roku" w ankiecie zorganizowanej przez „Lidové novíny". Laureatka nagrody Jerzego Ortena za opowiadanie Umělohmotný třípokoj. W Polsce w 2007 r. ukazało się tłumaczenie Doroty Dobrew jej debiutanckiej książki pod nazwą Czas czerwonych gór. Drugą pozycją pisarki przełożoną na nasz język jest jej piąta powieść, Stacja Tajga, która ukazała się w przekładzie Piotra Godlewskiego w roku 2011.
25 lipca godz. 19.00
Spotkanie z ADAMEM WAJRAKIEM
Adam Wajrak - ekolog, dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą", autor książek o tematyce przyrodniczej, w tym także książek dla dzieci. Aktywny działacz na rzecz ochrony środowiska. Wielokrotnie nagradzany za proekologiczną postawę i działania w tej sferze, otrzymał m.in. Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii tekst specjalistyczny, wyróżnienie Bohatera Europy amerykańskiego tygodnika „Time" za obronę środowiska naturalnego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku wydał bestseller Wilki.
SIERPIEŃ
1 sierpnia godz. 19.00
Spotkanie z HUBERTEM KLIMKO-DOBRZANIECKIM
Hubert Klimko-Dobrzaniecki - poeta, prozaik, tłumacz, wydał trzy tomiki wierszy po islandzku i po angielsku, publikował opowiadania w „Studium", „Czasie Kultury", „Twórczości", „Lampie" i „Portrecie". Rozgłos przyniosła mu quasi-powieść zbudowana z dwóch odrębnych nowel: Dom Róży. Krýsuvík, nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Autor otrzymał także nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz do Nagrody Mediów Publicznych Cogito, był kandydatem do Paszportu Polityki.
8 sierpnia, godz. 19.00
Spotkanie z OJCEM LEONEM KNABITEM OSB
O. Leon Knabit - jeden z najbardziej znanych Benedyktynów w Polsce, od 1958 roku mieszka w Opactwie w Tyńcu. Duszpasterz, rekolekcjonista i spowiednik; współpracuje z telewizją, radiem, jest autorem wielu książek, artykułów i felietonów. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży". W tym roku ukazała się najnowsza książka o. Leona Knabita, napisana z Łukaszem Wojtusikiem - Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko.