Wydarzenia
III Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich już 4 i 5 czerwca w Częstochowie
Data dodania: 24-05-2016 | Autor: Ewelina Dziewońska-Chudy
III Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich odbędzie się 4 i 5 czerwca 2016 roku w Kinie Studyjnym „Iluzja" OKF (Aleja Najświętszej Maryi Panny 64, Częstochowa).
Ponad trzy lata temu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie powstała idea festiwalu filmowego, który poświęcony jest problematyce „Mojej Małej Ojczyzny". Celem festiwalu jest ukazanie kontekstów kulturowych, historycznych w elementach naszej częstochowskiej tożsamości. Dla środowisk lokalnych Częstochowa jest tytułową „Moją Małą Ojczyzną". W pierwszym dniu festiwalu nastąpi oficjalne odsłonięcie tablicy upamiętniającej pierwsze stałe kino w Częstochowie Braci Krzemińskich w budynku przy Al. NMP 43.
Pierwszy dzień festiwalu rozpoczynamy filmem dokumentalnym pt. „Kraj mojej matki", nakręcony został w 1943 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego narratorką jest Eva Curie, córka noblistki Marii Skłodowskiej-Curie. Film odnaleziony został w latach 90. XX wieku dzięki staraniom kanadyjskiej Polonii. W materiale utrwalono obraz wielu przedwojennych polskich miast, w tym Warszawy, Gdyni, Torunia, Poznania, Krakowa i Częstochowy.
Drugim wyświetlonym filmem będą wspomnienia o Kalinie Jędrusik pt. „Nie odchodź... 12 wspomnień o Kalinie Jędrusik".
Tadeusz Pawłowicz jest reżyserem filmu poświęconego wybitnej artystce Kalinie Jędrusik. W materiale „Nie odchodź... 12 wspomnień o Kalinie Jędrusik", który powstał w 1995 roku, udział wzięli: Daniel Olbrychski, Tadeusz Pluciński, Gustaw Holubek, Agnieszka Osiecka, Edward Dziewoński, Andrzej Łapicki, Alina Janowska, Janusz Morgenstern, Jeremi Przybora, Krzysztof Kąkolewski, Halina Szopska i Adam Hanuszkiewicz. Projekcja filmu jest z okazji 85 rocznicy urodzin i 25 rocznicy śmierci Kaliny Jędrusik. Panel dyskusyjny ze specjalnie zaproszonym gościem, wybitnym aktorem Danielem Olbrychskim poprowadzą doktorantki Literaturoznawstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie: Diana Walawender i Elżbieta Hak. Pierwszy dzień Festiwalu Filmów Dokumentalnych zakończy film pt."Drzewo mojego życia". Autorką jest Hanna Batista, częstochowianka żydowskiego pochodzenia. Opowiada w filmie o swoich losach w czasie wojny, kiedy to razem z matką zostały umieszczone w gettcie. Po ucieczce z niego przebywały w przytułku u sióstr Arbertynek w Częstochowie, zaś po wojnie bohaterka filmu wyjechała z Polski. Film jest próbą powrotu do lat dziecinnych, miejsc i ludzi, których niegdyś znała.
W dniu 5 czerwca zostało przygotowane specjalne Studio Filmowe „Dzieci", dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Jego ideą jest hasło „Ja i moja mała Ojczyzna". Jest to możliwość zaprezentowania swoich umiejętności dziennikarskich, aktorskich w krótkich etiudach filmowych w studio.
Dla wielbicieli siatkówki został przygotowany film „70 lat AZS-u w Częstochowie" - spotkanie z siatkarzami i trenerem poprowadzą doktorantki Literaturoznawstwa i Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie - Diana Walawender i Barbara Szymczyk.
Film "70 lat AZS-u w Częstochowie" w reżyserii Grzegorza Machy opowiada o historii działalności sportu akademickiego w naszym mieście, która została zainicjowana, zapoczątkowana przez studentów Akademickich Kursów Pookupacyjnych oraz poprzez utworzenie w 1945 r. Akademickiego Związku Sportowego przy Wyższej Szkole Administracyjno-Handlowej. Rozpoczęto wtedy od utworzenia sekcji piłki siatkowej, koszykowej, pływackiej, lekkoatletycznej oraz tenisa stołowego i szachów. Prężna działalność Związku przyczyniła się do podniesienia poziomu sportu w naszym mieście. Ponadto zawodnicy AZS nie raz reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich.
O godz. 17:00 zostanie zaprezentowany film poświęcony częstochowskiemu żużlowcowi Sebastianowi Ułamkowi. Materiał filmowy „15 lat kariery Sebastiana Ułamka" autorstwa Roberta Nawrota pokazuje ciężką pracę oraz wysiłek jakie młody żużlowiec musi włożyć, aby znaleźć się w gronie najlepszych. Film, który powstał w 2007 roku jest jednocześnie pretekstem do rozpoczęcia dyskusji o klubie Włókniarz Częstochowa, tym bardziej, że w spotkaniu wezmą udział jego byli zawodnicy. Po nim nastąpi dyskusja poświęcona tej dyscyplinie sportowej. Warto dodać, że projekcja filmu jest z okazji 70-lecia żużla w Częstochowie.
Z okazji jubileuszu 50 lecia pracy teatralnej Henryka Talara - znanego aktora i dyrektora w latach 1993-1997 Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie będziemy mogli obejrzeć fragmenty filmów z Jego udziałem. W spotkaniu udział weźmie także znany i ceniony reżyser, który często nawiązywał współpracę ze wspomnianym artystą, Paweł Woldan. Panel dyskusyjny poprowadzą doktorantki Literaturoznawstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie: Joanna Macherzyńska i Marzena Forma.
PROGRAM III FESTIWALU FILMÓW DOKUMENTALNYCH
im. Braci Krzemińskich „MOJA MAŁA OJCZYZNA"
04-05 czerwca 2016 r.
CZĘSTOCHOWA
Sobota 04.06.2016 r.
godz.13:00 Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej pierwsze stałe kino braci Krzemińskich w Częstochowie al. NMP 43
godz. 15:00 Otwarcie Festiwalu
godz. 15.30 Film -„Kraj mojej matki" reż. Romuald Gantkowski, 25 min. 1943 rok
Po projekcji filmu spotkanie ze Stanisławem Janickim
godz. 17:00 Film -"Nie odchodź...12 wspomnień o Kalinie Jędrusik" reż. Tadeusz Pawłowicz, 57 min. 1995 rok
Po projekcji filmu spotkanie z Danielem Olbrychskim
godz. 19:00 Film -"Drzewo mojego życia" reż. Hanna Batista 30 min.2015 rok
Po projekcji filmu spotkanie z Hanną Batistą
Podczas pierwszego dnia festiwalu odbędzie się IV Giełda filmowo-fotograficzna, na której będzie można kupić płyty CD, DVD, książki oraz inne publikacje związane z tematyką filmową w atrakcyjnych cenach!
Niedziela 05.06.2016 r.
godz. 11:00 do 13:00 „STUDIO TELEWIZYJNE DZIECIOM" - dostępne dla wszystkich „Ja i moja mała ojczyzna" będzie okazja nagrania swojego występu telewizyjnego, przeczytanie wiadomości z promptera i wiele innych atrakcji - RM GROUP Produkcja TV
godz. 15:30 Film -"70 lat AZS-u w Częstochowie"
reż. Grzegorz Mach, 30 min. 2015 rok
Po projekcji filmu spotkanie z Andrzejem Szewińskim, Stanisławem Gościniakiem, Wiesławem Piętą i Piotrem Gruszką,
godz. 17:00 Film -"15 lat kariery Sebastiana Ułamka" reż. Robert Nawrot, 50 min. 2007 rok
Po projekcji filmu spotkanie z byłymi zawodnikami klubu Włókniarz Częstochowa z okazji 70-lecia sportu żużlowego w Częstochowie.
godz. 19:00 Fragmenty najciekawszych ról filmowych Henryka Talara 20 min. 2016 rok
Po projekcji spotkanie z Henrykiem Talarem i reżyserem Pawłem Woldanem
Seanse filmowe i Studio Telewizyjne dla dzieci organizowane są w kinie OKF „Iluzja"
Częstochowa Al. NMP 64.
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny!
ZAPRASZAMY!!!
(opr. Diana Walawender, Elżbieta Hak, Barbara Szymczyk, Marzena Forma)