Wydarzenia
Po wizycie w Łucku
Data dodania: 05-12-2016 | Autor: Ewelina Dziewońska-Chudy
W dniach 21.11-02.12.2016 roku na Wydziale Filologii i Dziennikarstwa Wchodnioeuropejskiego Narodowego Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku gościł z wizytą dr hab. Adam Regiewicz, prof. AJD. W ramach swojego pobytu przeprowadził ze studentami II i III roku polonistyki cykl warsztatów poświęconych antropologicznej analizie tekstu literackiego. Odnosząc się do kategorii antropologii przestrzeni jako narzędzia interpretacyjnego i innych instrumentów wywiedzionych z dyskursu kulturoznawczego wspieranego zwrotem przestrzennym w literaturoznawstwie, zaproponował on analizę współczesnych polskich tekstów literackich. Podczas dwutygodniowego kursu studenci czytali prozę Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka, Daniela Odiji, ale starszych autorów Bolesława Prusa czy Henryka Sienkiewicza, umiejętnie dokonując analizy antropologicznej. Podczas zajęć studenci byli zapoznawani z różnymi kategoriami przestrzeni: przestrzeni sacrum, miejsca i nie-miejsca, przestrzeni symbolicznej, osobistej i egzystencjalnej, miejsca pamięci: loci i imagines, topografii literackiej i geografii środowisk literackich.
W ramach swojego pobytu profesor Regiewicz spotkał się także ze środowiskiem polonijnym w Klubie Polskim, wygłaszając wykład o współczesnych zjawiskach w polskiej muzyce alternatywnej. Wraz ze studentami brał udział w dwudniowym (25-27.11) projekcie Konsulatu RP w Łucku, który zorganizował w Kostuchniówce warsztaty poświęcone historii i kulturze polskiej. Podczas pobytu w tym ważnym dla historii walk o niepodległość Polski miejscu prof. Regiewicz wraz z panem konsulem Markiem Zaporem poprowadzili zajęcia poświęcone najnowszym tendencjom w kinie polskim, roli muzyki w kształtowaniu drogi do wolności w latach 80. w Polsce, wielokulturowości ziem polskich oraz historii walk Polskich Oddziałów Wojskowych na terenach Kostuchniówki.
Pobyt profesora Adama Regiewicza na Wydziale Filologii i Dziennikarstwa trzeba uznać za niezwykle ważny dla środowiska tutejszej polonistyki zarówno za względu na możliwość praktykowania języka polskiego studiujących tu młodych ludzi, jak i zetknięcie się z nowymi sposobami lektury tekstów wychodzącej poza tradycyjną eksplikację.
(opr. A. Regiewicz)