Wydarzenia
Śladami pamięci. Warsztaty kulturowo-historyczne na Ukrainie
Data dodania: 04-04-2017 | Autor: Ewelina Dziewońska-Chudy
Na zaproszenie polskiego konsulatu w Łucku w dniach od 30 marca do 2 kwietnia 2017 roku grupa częstochowskich doktorantów literaturoznawstwa oraz studentów kulturoznawstwa europejskiego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wraz z opiekunem dr Katarzyną Janus przebywała w Łucku oraz wzięła udział w warsztatach kulturowo-historycznych, które miały miejsce w Centrum Dialogu w Kostiuchnówce na Ukrainie, miejscowości, w której w czasie I wojny światowej z wojskami rosyjskimi walki toczyli legioniści Józefa Piłsudskiego. W wędrówce śladami legionistów wzięła również udział grupa studentek polonistyki z Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku. W drodze na Ukrainę uczestnicy wyprawy zwiedzili kaplicę Trójcy Świętej w Lublinie.
Centrum Dialogu Kostiuchnówka powstało w 1936 r. dzięki wsparciu legionistów Józefa Piłsudskiego, stanowiąc szkołę i zaplecze dla wycieczek z centralnej Polski. Po 1945 r. znalazło się na terytorium ZSRR, a następnie Ukrainy, pełniąc funkcje edukacyjne. Wyremontowany ośrodek - dzięki wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, sponsorów i przyjaciół - na tle zabudowy Kostiuchnówki wygląda dziś niezwykle imponująco. Staraniem harcerzy, corocznie od 1997 roku prowadzone są tu prace rekonstrukcyjne cmentarzy legionowych.
W budynku Centrum Dialogu mieści się Sala Tradycji - niewielkie muzeum, które opowiada nie tylko o dziejach bitwy pod Kostiuchnówką, ale także o legionach polskich na Wołyniu, kampanii wrześniowej, wojnie polsko-bolszewickiej, a nawet o Katyniu, gdyż wielu żołnierzy walczących pod Kostiuchnówką właśnie tam zakończyło swe życie. Są też informacje dotyczące współczesności - historia odbudowy cmentarzy czy pamiątki z obozów harcerskich. Kolekcja uzupełniana jest regularnie przez polskich harcerzy, którzy z ziemi Wołynia wydobywają kolejne przedmioty - łuski, broń, guziki, orzełki, granaty.
Następnie studentki z Łucka wysłuchały wykładów przygotowanych przez doktorantów poświęconych współczesnej fantastyce oraz historii książki. Warto podkreślić, że Centrum Dialogu w Kostiuchnówce to po prostu wyjątkowe miejsce, podtrzymujące pozytywne relacje polsko-ukraińskie i kultywujące pamięć o polskiej historii.
(opr. Ewelina Dziewońska-Chudy)