Wydarzenia
IV festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich
Data dodania: 22-05-2017 | Autor: Ewelina Dziewońska-Chudy
IV festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich odbędzie się 26-28 maja 2017 roku w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater" i Kinie Studyjnym OKF „Iluzja" (Aleja Najświętszej Maryi Panny 64, Częstochowa).
Ponad cztery lata temu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie powstała idea festiwalu filmowego, który poświęcony jest problematyce „Mojej Małej Ojczyzny". W tym roku festiwal przechodzi metamorfozę i rozszerza swoją formułę. Będzie również posiadał nową nazwę: Częstochowski Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich „Moja Mała Ojczyzna". Podczas tegorocznego festiwalu będziemy mogli zobaczyć filmy premierowe, które nie były wcześniej wyświetlane.
Pierwszy dzień festiwalu rozpoczynamy o godz. 18.00 filmem dokumentalnym „Przyszedł człowiek i wziął", którego autorami są Rafał Przybyłkowski i Jędrzej Niestrój. Film realizowany był w latach 2002-2010. Opowiada historię tajemniczego zaginięcia 8-letniej Oli Bielewskiej z Biadaszek. Do jej zabójstwa przyznał się sąsiad, dwudziestopięcioletni Robert B., który wielokrotnie zmieniał zeznania. Pomimo braku ciała skazano go na 7 lat więzienia. Do dnia dzisiejszego nie wyjaśniono wszystkich okoliczności tego morderstwa. Film według reżyserów stanowi rzetelną próbę dokumentacji zdarzeń. Dokument był prezentowany w Toronto na Hot Docs, największym festiwalu filmów dokumentalnych w Ameryce Południowej.
Po projekcji warsztat filmowy przybliży reżyser Jędrzej Niestrój. Spotkanie odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater" (ulica Dąbrowskiego 1 w Częstochowie).
Drugiego dnia 27.05.2017 roku o godz 11:00 organizatorzy IV Częstochowskiego Festiwalu Filmowego im. Braci Krzemińskich złożą kwiaty na cmentarzu "Kule" na grobach naszych pionierów kinematografii Antoniego i Władysława Krzemińskich.
O godz.13.00. rozpoczynamy w Kinie OKF "Iluzja" projekcją filmu fabularnego „Wspomnienie lata" Przedstawia on historię 12-letniego Piotrka uwikłanego w sprawy rodziców. Zdjęcia do tego filmu kręcone były również w Częstochowie. Reżyser wybrał mało znane miejsca. Jasna Góra i jej okolice pokazywane były w wielu filmach, natomiast część miasta znajdująca się na drugim krańcu Alei, rzadko stanowi inspirację dla filmowców. Częstochowianie w sierpniu 2015 roku mogli przyjrzeć się pracy ekipy kręcącej zdjęcia do filmu, w którym wystąpił w roli ojca Robert Więckiewicz, znany między innymi z filmów: Ciało, Vinci, Pod Mocnym Aniołem, W ciemności, Różyczka czy Wałęsa. Człowiek z nadziei. Po projekcji filmu, nagrodzonego w 2016 roku w Łodzi „Kryształowym Jabłkiem" dla najlepszego debiutu polskiego oraz w 2017 roku w Krakowie Nagrodą „Rising Star", będzie okazja dyskusji z twórcami filmu. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem Adamem Guzińskim.
O godz. 16.00 zostanie zaprezentowany film w reżyserii Jakoba Ziemnickiego „Polska Wielkanoc" (2011) z Grażyną Szapołowską w roli głównej. Po śmierci córki niemieckiego ateisty jego wnuczka decyzją kuratorium zostaje odesłana do jej polskiego ojca (Adrian Topol), jego żony (Barbara Wysocka) i matki (Grażyna Szapołowska). Werner Grabosch (Henry Hübchen) przyjeżdża do Częstochowy podczas Wielkanocy, aby odzyskać dziecko. W tym celu próbuję przekonać niemiecko-polskie służby socjalne, że warunki wychowawcze stworzone Matyldzie (Paraschiva Dragus) przez jej polską rodzinę stanowczo odbiegają od normalności. Film wyprodukowała TV niemiecka ZDF. W Polsce pokazywany był tylko na Festiwalu Filmowym w Krakowie.
Po projekcji filmu panel dyskusyjny ze specjalnie zaproszonym gościem, wybitną aktorką Grażyną Szapołowską poprowadzą Marzena Forma i Elżbieta Hak.
W kolejnym dniu 28.05.2017 o godz 11:00 przygotowany został Festiwalowy Dzień Dziecka, dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Pokazy filmów rysunkowych polskiej produkcji, jak za dawnych lat. Mnóstwo gier, zabaw i konkursów dla najmłodszej publiczności.
Od godziny 13:00 dostępna będzie giełda filmowo-muzyczna, podczas której będzie można zakupić płyty DVD z filmami festiwalowymi i nie tylko!
O 15:00 godz. zaplanowana została premiera filmu „Częstochowa lata 50. XX wieku" z 2017 roku w reżyserii Krzysztofa Kasprzaka. Film ukazuje wydarzenia z życia Częstochowy, uruchomienie pierwszej linii tramwajowej, powstanie komunikacji MPK. Zobaczymy również sportowców i artystów częstochowskich. Po filmie spotkanie z Grzegorzem Lipowskim, reżyserem Krzysztofem Kasprzakiem i scenarzystą Zbisławem Janikowskim.
Od godz. 16.15 film „Szczęście i dobrzy ludzie" (światowa premiera filmu) z 2017 roku - wspomnienia z przed II wojny światowej, podczas wojny i po wyzwoleniu byłej mieszkanki Częstochowy pochodzenia Żydowskiego pani Ireny Talmon.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką tego filmu Mayą Talmon.
Festiwal zakończymy filmem „Komeda, Komeda" z 2012 roku. Krzysztof Komeda jest legendą polskiego jazzu. Jaki był naprawdę? Zapraszamy na projekcję filmu, który przybliży jego sylwetkę o godz. 18.15. Po filmie spotkanie z Michałem Urbaniakiem, który będzie go wspominał.
Szukajcie wydarzenia na FB: www.facebook.com/FFDMMO
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny!
ZAPRASZAMY!!!
(opr. Elżbieta Hak, Marzena Forma, Ewelina Dziewońska-Chudy)