Wydarzenia
Zapraszamy na seminarium otwarte pt. „Religia - Muzyka - Media"
Data dodania: 29-09-2017 | Autor: Ewelina Dziewońska-Chudy
Zakład Teorii Literatury Akademii im. Jana Długosza zaprasza w dniu 12 października na seminarium otwarte pt. „Religia - Muzyka - Media", którego przedmiotem jest analiza i dyskusja nad zgromadzonym materiałem na temat relacji muzyki, mediów i religijności. Seminarium odbędzie się w sali 404 w godzinach 10.00-13.00.
Przyglądając się różnym narracjom religijnym, można z dużą pewnością stwierdzić, że muzyka odgrywa w nich znaczącą - nie tylko kulturową, ale i sensotwórczą - rolę. Pięć razy dziennie z minaretu rozlega się śpiew imama wzywający muzułmanów do modlitwy. W buddyzmie śpiew harmoniczny jest powiązany z duchową inicjacją, która wprowadza w stan medytacji. W tradycji żydowskiej śpiew zawsze towarzyszył ważnym interwencjom Boga Jahwe w historię Izraela, jak podczas przejścia przez Morze Czerwone, czego wyrazem są kantyki i psalmy. W chrześcijańskim doświadczeniu śpiew zostaje powiązany z modlitwą, a zatem predyspozycja duszy do łączenia się w Bogu. W tym kontekście św. Augustyn powie, że „kto śpiewa, ten się dwa razy modli". Nie ulega wątpliwości, że muzyka wykonywana osobiście podczas celebracji i uroczystości o charakterze liturgicznym jest nie tylko nośnikiem znaczeń religijnych, ale posiada wręcz wymiar duchowy. Czy to samo można powiedzieć o muzyce odtwarzanej za pomocą mediów?
Seminarium ma na celu przyjrzeć się relacjom muzyki i religii, zwracając uwagę na rytualne i obrzędowe aspekty zachowań muzycznych. Podczas seminarium zostanie przedyskutowana kwestia religijności warstwy brzmieniowej, zwracając uwagę na filozoficzne i estetyczne konotacje problemu. Równie istotna wydaje się warstwa znaczeniowa, podejmująca w tekstach wypowiedzi muzycznych tematy religijne. Zarysowana problematyka pozwala spojrzeć szerzej na rolę mediów i narracji popkulturowych w kształtowaniu postaw etycznych, a nawet doświadczeń religijnych. Wobec powyższych kwestii warto zadać sobie pytanie o wpływ samego medium, za pomocą którego pojawia się muzyka podczas liturgii, na przeżycia duchowe wiernych. Dlaczego kard. Joseph Ratzninger w Duchu Liturgii tak mocno broni wprowadzania bogatego instrumentarium do liturgii Kościoła rzymskokatolickiego, podczas gdy kościoły protestanckie dysponują całymi bandami specjalizującymi się w soulu? Czy gatunek muzyczny determinuje przekaz religijny? Czy polska tradycja muzyki religijnej będzie nieodłącznie kojarzyć się ze stylem ‘katopolo' lub piosenką oazową? Na te i inne zagadnienia powyższe seminarium będzie chciało dać odpowiedź.
Podczas seminarium wystąpią m.in. dr hab. Barłomiej Małczyński i prof. AJD dr hab. Adam Regiewicz.
Zapraszamy studentów, doktorantów oraz zainteresowanych pracowników Instytutu Filologii Polskiej i Wydziału