Wydarzenia
Festiwal Czytaj! również w Akademii im. Jana Długosza
Data dodania: 11-10-2017 | Autor: Ewelina Dziewońska-Chudy
Koło Literackie Anafora, funkcjonujące przy Instytucie Filologii Polskiej AJD, razem z Festiwalem Dekonstrukcji Słowa Czytaj! zapraszają przede wszystkim na spotkania z profesorami: Janem Miodkiem i Przemysławem Czaplińskim. Jednakże w programie znajdują się spotkania m.in. z Dorotą Masłowską, Sylwią Chutnik, Filipem Łobodzińskim czy Jackiem Dehnelem. Pojawi się również muzyka na podstawie twórczości Jamesa Joyce'a, taperka do adaptacji Procesu Franza Kafki, Turniej Jednego Wiersza, monodram lalkowy na podstawie życia Hansa Christiana Andersena oraz mnóstwo propozycji warsztatowych i konkursów.
Spotkanie z profesorem Janem Miodkiem odbędzie się w niedzielę, 22 października w Auli Audytorium Maximus (nr 121) Akademii im. Jana Długosza, w Budynku Głównym przy ul. Waszyngtona 4/8. Początek wydarzenia o godzinie 16:00. Z kolei spotkanie z profesorem Przemysławem Czaplińskim odbędzie się w piątek, 20 października w Ośrodku Promocji Kultury, przy ul. Dąbrowskiego 1. Początek o godzinie 16.30.
Oba spotkania stanowią wyśmienitą okazję, aby porozmawiać zarówno o języku, jak i literaturze. Dlatego tym bardziej warto wziąć w nich udział. Podobnie, jak w całym Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, z którym Koło Literackie oraz Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie współpracują już od lat, realizując na przykład spotkania, prelekcje, czy też konferencję naukową Maszyny kruszenia słowa.
Nowości na Festiwalu Czytaj!
Wśród literackich gości w programie znajdą się ponadto Dorota Masłowska, Sylwia Chutnik, Aleksandra Zielińska, Filip Łobodziński, Maciej Sieńczyk, Maryla Szymiczkowa, czyli duet Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Interesującą propozycją jest również salon poezji z twórczością osób z niepełnosprawnością.
Podczas Festiwalu będzie także doskonała okazja do poznania nowości książkowych, wśród których nie zabraknie publikacji Lutza van Dijka Cholernie mocna miłość (porozmawiamy o niej z redaktorką, Joanną Ostrowską), nowości Korporacji Ha!art, czyli powieści Konrada Janczury Przemytnicy oraz Macieja Piotra Prusa Przyducha. Znajdzie się też miejsce dla publikacji nietypowych, np. An Wandering Poem (portugalskiej książki konceptualnej, której prawdopodobnie jedyny egzemplarz w Polce będzie można zobaczyć na żywo).
Literacki festiwal Czytaj! w Częstochowie to nie tylko spotkania z autorami, czy dyskusje o książkach. Będzie też dużo działań okołoliterackich. Zaczynamy od instalacji artystycznej i performansu. Pomiędzy spotkaniami z twórcami będzie można obejrzeć wystawy artystyczne, np. kierownika Pracowni Multimediów w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Stefana Parucha, lub studentek Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, czy też posłuchać muzyki: z koncertem przyjadą zespoły Henry David's Gun i November Project. Będziemy mieć też okazję do posłuchania kompozycji powstałych na podstawie literatury Jamesa Joyce'a. Na dużym ekranie obejrzymy krótkie metraże Piotra Dumały, z którym będzie można także porozmawiać o jego książce Gra w żyletki. Z kolei Krzychu Niedźwiecki, jak co roku, przygotuje taperkę do adaptacji wybranego dzieła literackiego.
Słowa w użyciu
Festiwal Czytaj! udowadnia także, że słowa żyją i można z nimi obcować w działaniu. Dlatego w programie jest dużo miejsca na warsztaty dla aktorów i lektorów z Przemysławem Bluszczem, warsztaty rymowania z AbradAbem, warsztaty typograficzne, introligatorskie, komiksowe, popup bookowe, warsztaty dla dzieci, grę miejską czy Turniej Jednego Wiersza. Festiwalowe pole rywalizacji wypełnią konkursy na recenzję książki i na pasek komiksowy.
Na koniec zapraszamy na tradycyjną już wymianę książki. Tegoroczną edycję kończymy zaś teatralnie, spektaklem lalkowym w wykonaniu Rafała Domagały, który w monodramie Amor Omnia Vincit przedstawi życie Hansa Christiana Andersena.
Cały Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! trwa w ciągu siedmiu dni, od 16 do 22 października 2017 roku w Częstochowie, wstęp na wydarzenia jest wolny. Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej: festiwalczytaj.pl oraz na profilu na Facebooku: facebook.com/Czytaj
Z kolei o Kole Literackim Anafora i jego aktualnych przedsięwzięciach można przeczytać na stronie: anafora.dmz.edu.pl
oprac. Michał Wilk