Wydarzenia
Poezja zrób to sam. Warsztaty off-line. Wersja dla leniwych
Data dodania: 05-11-2017 | Autor: Ewelina Dziewońska-Chudy
Zapraszamy na warsztaty poetyckie prowadzone przez Julitę Paprotną - doktorantkę literaturoznawstwa w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Warsztaty są kierowane do wszystkich zainteresowanych powyżej 15. roku życia. Wymagania wstępne: poczucie humoru, dystans do siebie i do otaczającego świata, pozwalający na spojrzenie na poezję z lekkim przymrużeniem oka.
Czas: każdy wtorek od 14.11 do 5.12 godz. 17:30-19:00
Miejsce: Klubokawiarnia Alternatywa 21, ul. Przemysłowa 14/16 (wejście od ul. Mielczarskiego)
Zapisy pod adresem: warsztatypoetyckie@gmail.com (w treści należy podać imię, nazwisko, wiek i nr telefonu uczestnika). Liczba miejsc ograniczona!
Wstęp bezpłatny.
Ramowy plan warsztatów:
1. Moje własne Sto tysięcy miliardów wierszy (14.11.2017)
Pierwsze spotkanie rozpoczniemy krótkim wykładem o kombinatoryce i maszynach w tworzeniu literatury. W części praktycznej każdy uczestnik stworzy własny zbiór Stu tysięcy miliardów... haiku. Tak naprawdę utworów będzie trochę mniej, ale idea pozostaje ta sama.
2. Zniszcz tę książkę... i stwórz poezję. Black out poetry, czyli poezja z odzysku (21.11.2017)
To spotkanie dla wszystkich, którzy mają w sobie gen rebelianta. Wrażliwców i osoby o słabszych nerwach prosimy o wcześniejsze wypicie melisy. Będziemy się bowiem do woli pastwić nad książkami i łamać zasadę „po książkach się nie pisze!". Na tym właśnie polega idea black out poetry. W ruch pójdą markery, a ze starych książek i gazet powstaną całkiem nowe utwory.
3. ZetPeTe - liberatura stosowana (28.11.2017)
Choć szkolne Zajęcia Praktyczno-Techniczne są reliktem przeszłości, my jednak skorzystamy z wehikułu i przypomnimy sobie jak to „onegdaj bywało". Po krótkim wstępie na temat poezji przestrzennej porozmawiamy o tym, czym książka może być i co może być książką. Zainspirowani liberaturą spróbujemy stworzyć własny utwór przestrzenny, wykorzystując różne przedmioty codziennego użytku.
4. Splendor, sława i wystawa (5.12.2017)
Czwarte, podsumowujące spotkanie przybierze formę spotkania autorskiego (a może bardziej wystawy?). Będzie to, otwarta dla wszystkich, prezentacja utworów stworzonych podczas warsztatów. Słowem: będziemy się chwalić swoimi pracami, a sława będzie uderzać nam do głowy!
Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowa w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy w kategorii: „literatura".
Kontakt:
warsztatypoetyckie@gmail.com https://www.facebook.com/events/393713857723983/
Zapraszamy!