Wydarzenia
Groza w literaturze, muzyce, filmie i innych mediach
Data dodania: 23-11-2017 | Autor: Ewelina Dziewońska-Chudy
Seminarium otwarte
7 grudnia 2017 r. (czwartek), Instytut Filologii Polskiej AJD
Pod koniec 2016 roku Pracownia Komparatystyki Kulturowej, funkcjonująca przy Instytucie Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, zorganizowała seminarium otwarte dla członków zespołu badawczego Kulturowa historia odgłosów, którego przedmiotem było przygotowanie projektu badania audiosfery w powieściach kryminalnych. Celem ówczesnego spotkania, odbywającego się pt. Narracje dźwiękowe w polskiej literaturze kryminalnej, była wnikliwa analiza oraz głęboka refleksja nad szczegółowymi kryteriami projektu dotyczącego audiosfery, fonosfery i sonosfery w narracjach literackich, badanych w perspektywie różnych kodów kulturowych, uwzględniających m.in. szeroko pojętą rolę i znaczenie dźwięków w kulturze.
W nawiązaniu do tamtego wydarzenia, cieszącego się zainteresowaniem zarówno kadry naukowej, jak również studentów i doktorantów Instytutu Filologii Polskiej AJD, zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w otwartym seminarium, pomyślanym jako komplementarna kontynuacja ubiegłorocznych refleksji i zaplanowanym na początek grudnia 2017 roku.
Tym razem w centrum referatów i dyskusji pragniemy umiejscowić zjawisko grozy, którego występowanie daje się zaobserwować na przestrzeni stuleci w wielu odmiennych dziedzinach sztuki i którego ujęcie dokonuje się przy użyciu rozmaitych środków wyrazu i narzędzi audiowizualnych. Z rozumieniem pojęcia grozy w kulturze dźwiękowej wiążą się kategorie odsyłające do skrajnych stanów odczuwanych przez istotę ludzką - od niepokoju, poprzez strach i lęk, aż po wszelkie objawy traumy, wyrażające się m.in. w ekspresji krzyku, jęku, płaczu czy w doświadczeniu nagłej niemoty. Obecna w sztuce i innych mediach refleksja nad owymi odczuciami, a zwłaszcza nad powstającymi w ich wyniku słyszalnymi reakcjami i afektami pojedynczego człowieka lub całych społeczeństw, może w przekonaniu organizatorów seminarium stanowić interesującą perspektywę oglądu współczesności na gruncie interdyscyplinarnie zorientowanego literaturoznawstwa.
Osoby zainteresowane aktywnym uczestnictwem w seminarium proszone są o zgłaszanie tematów wystąpień do końca listopada br. na adres b.malczynski@ajd.czest.pl
Organizatorzy:
Dr hab. Adam Regiewicz, prof. AJD
Dr hab. Artur Żywiołek, prof. AJD
Dr hab. Bartosz Małczyński