Wydarzenia
Projekcja filmu „Biegański - drogi ku szczęściu”
Data dodania: 24-03-2018 | Autor: Ewelina Dziewońska-Chudy
Czasy, w jakich żyjemy prowadzą do postaw często lekceważących. Nastawieni na ciągły zysk, coraz rzadziej robimy coś bezinteresownie. Są jednak wśród nas tacy ludzie, którzy nie ulegają powszechnym tendencjom. Takim człowiekiem jest właśnie Artur Broncel, reżyser filmu „Biegański - drogi ku szczęściu". Pan Artur Broncel stworzył film, który wymagał od niego ogromnego wysiłku oraz wkładu własnego, nie tylko w ujęciu czasowym, ale i finansowym. Udowodnił tym samym, że zapał do działania, jak również wiara we własne możliwości stanowią klucz do sukcesu...
Dzisiaj (tj. 22 marca 2018 roku) na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii im. Jana Długosza, odbyła się projekcja filmu o Biegańskim, której towarzyszyła rozmowa z jego autorem. Reżyser wyjawił zebranym nadrzędny cel, który stanowił podstawę do realizacji filmowej opowieści o znanym częstochowskim lekarzu. Zaskoczony znikomą wiedzą nie tylko uczniów, ale także dorosłych mieszkańców Częstochowy, na temat doktora Biegańskiego, chciał przybliżyć im tę wyjątkową postać. Na podstawie przeprowadzonych rozmów z uznanymi ekspertami, powstał film obfitujący w informacje, wspomnienia oraz obrazowe przedstawienie ważnych wydarzeń z życia wybitnego lekarza i humanisty.
Pewnie każdy z nas wie, gdzie znajduje się „Plac Biegańskiego"... Czy jednak ktoś próbował dowiedzieć się czegoś więcej o osobie, której nazwiskiem nazwano to miejsce? O tych wszystkich, którzy chcieliby poznać historię doktora Władysława Biegańskiego, pomyślał Artur Broncel. Poprzez wypowiedzi poszczególnych osób, między innymi dr. Juliusza Sętowskiego, Beaty Grzanki oraz Tadeusza Piersiaka, przybliżono postać nie tylko wybitnego medyka, ale i myśliciela. Podkreślona została jego troska o każdego człowieka oraz indywidualne podejście do pacjenta. W swoich książkach o etyce lekarskiej Biegański porównywał duszę ludzką do instrumentu, a uczucia do strun, na których należy umiejętnie grać, aby trafić do czyjegoś wnętrza. Pomimo wspaniałego wykształcenia, które zdobył podczas studiów w Warszawie, Berlinie i Pradze, osiadł na stałe w Częstochowie, będącej dawniej prowincją. Miał bowiem poczucie misji oraz odpowiedzialności. Doktor Biegański zwiększał świadomość pacjentów na temat higieny i sprawności fizycznej. Nastawiony na pracę organiczną i pracę u podstaw doprowadził do powstania w częstochowskim szpitalu pracowni mikroskopowo-chemicznej. Ponadto podzielił sale na mniejsze, zaprosił do współpracy lekarza ze stolicy oraz utworzył laboratorium. Był twórcą licznych podręczników i publikacji naukowych. Nie dążył jednak do sławy, ponieważ twierdził, że „kariera, jak zalotnica, największe względy ma wobec tego, kto najmniej o nią dba".
Wszelkie ważne wydarzenia z życia doktora Władysława Biegańskiego oraz jego cenne myśli, odnajdą Państwo w filmie „Biegański - drogi ku szczęściu". Zachęcamy do śledzenia miejsc, w których odbywa się projekcja. Warto bowiem wiedzieć więcej i na wzór tego częstochowianina poszerzać własne horyzonty.
Relację przygotowała Długosz TV:
zdjęcia: Angelika Oleksiak, Agnieszka Lewińska
tekst: Agnieszka Lewińska