Wydarzenia
Na Walentynki - konferencja o "Cmokaniu..."
Data dodania: 22-11-2016 | Autor: Ewelina Dziewońska-Chudy
Pracownia Komparatystyki Kulturowej Akademii im. Jana Długosza Częstochowie przy współpracy
z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z serii „Antropologia odgłosów"
Cmokanie. Dźwięki, symbole, gesty... która odbędzie się w dniach 14-15 lutego 2017 r.
Proponujemy podjęcie refleksji nad kolejnym, po milczeniu i od-głosach jedzenia, akustycznym doświadczeniem, jakim jest cmokanie. Ten charakterystyczny dźwięk, pojmowany dosłownie i metaforycznie, traktujemy jako zjawisko osadzone w znamiennych kontekstach kulturowych. Akustomologiczne ujęcie gestu dźwiękowego otwiera szerokie perspektywy badawcze pozwalające pojmować cmokanie jako nośnik znaczeń kulturowych - powiązanych z różnymi epokami, konwencjami literatury, filmu, teatru, malarstwa, przestrzeniami codzienności... Epistemologia akustyczna jest jedną z perspektyw poznawania człowieka nie tylko jako obiektu doznającego wrażeń słuchowych, które są nieustannie wartościowane, ale także zobaczenia go jako źródła dźwięku ujawniającego emocje, określającego jego relacje ze światem.
Zapraszamy do wymiany myśli przedstawicieli świata nauki i sztuki, reprezentujących różne dyscypliny: antropologów, kulturoznawców, literaturoznawców, filmoznawców, teatrologów, filozofów, etnografów..., znawców savoir-viver'u, a także osoby zajmujące się tworzeniem i obrabianiem ścieżek dźwiękowych. Pragniemy, by nasze spotkanie, podobnie jak poprzednie, zaowocowało wszechstronnym oglądem dźwiękowego fenomenu, dlatego nie wyznaczamy jednoznacznych granic badawczych. Stąd też, nie wyczerpując wszystkich możliwości, sytuujemy cmokanie w wymiarze audiosfery i fonosfery. A więc proponujemy, by traktować je jako odgłos informujący o specyfice przestrzeni, którą wypełnia; np. może to być przestrzeń przepełniona erotyzmem - w której pojawiają się seksualne zaczepki, obszar pozwalający zapomnieć o sztywnej etykiecie obyczajowej, wymiar wywołujący zachwyt, teren przesady, barokowego nadmiaru, królestwo estetyki campu... Proponujemy też, by na cmokanie spojrzeć jako na przejaw ekspresji człowieka wyrażającego określone emocje - od niewinnych całusków posyłanych przez dziecko, do siarczystych całusów w policzek, miłosnego pocałunku „pieczątki", po „cmoknięcie w mankiet"; wyrażającego zadowolenie i sytość - od dźwięku wydawanego przez ssące niemowlę, po „smoktanie" twardego cukierka, jako element wspierający treści niesione przez „gest Kozakiewicza", jako dźwięk towarzyszący powitaniu przyjaciółek...
Dźwiękosfera wykreowana w literaturze i sztuce uświadamia, że cmokanie postrzegać można w kontekście przekazu dyskursywnego prowadzącego swoistą grę z odbiorcą skłanianym do tropienia różnych kodów kulturowych, dekonstruowania systemów myślowych oraz estetycznych. Uruchomiona gra konwencjami i mechanizmami komunikacji sprawia, że dźwięk ten odsłania się również jako przekaźnik dyskursu aksjologicznego.
Przy klasyfikowaniu zjawisk dźwiękowych proponujemy uwzględnić następujące aspekty:
- uwarunkowania audytywne (subiektywne, np. indywidualne sposoby słyszenia),
- realia foniczne (np. zjawiska dźwiękowe zachodzące w komunikacyjnej przestrzeni człowieka podejmującego gesty emocjonalne),
- zabiegi fonostylistyczne (np. w obrębie określonych dzieł),
- historyczne i obyczajowe uwarunkowania przestrzeni dźwiękowej,
- semiologiczne i symboliczne sensy cmokania,
- przemiany kulturowe dotyczące dźwięków powiązanych ze sferą erotyczną,
- wpływ dźwiękowego pejzażu na kompozycję i semantykę dzieła,
- aksjologiczne uwarunkowania gestu cmokania i inne.
Mamy nadzieję, że tak szeroko zakreślone pole badawcze, które bynajmniej nie zostało zamknięte w zaproponowanych tu ujęciach, pozwoli nie tylko na dokonanie refleksji naukowej nad wielowymiarowością fenomenu odgłosu cmokania, ale także przyczyni się do zrozumienia współczesnych zjawisk kulturowych, oświetlonych z perspektywy tego właśnie odgłosu.
Przewidujemy opłatę w wysokości 400 złotych (dla doktorantów 300 zł), która obejmuje koszty organizacji, zakwaterowania, wyżywienia oraz publikacji. Na Państwa zgłoszenia czekamy do końca grudnia 2016r. Prosimy o wysłanie karty zgłoszeniowej wraz z krótkimi (200 słów) abstraktami w języku polskim (angielskim). Przewidywany czas wystąpienie do 20 minut. Szczegółowe informacje wyślemy wraz z decyzją o zakwalifikowaniu do 15 stycznia 2017.
Organizatorzy Konferencji:
dr hab. Adam Regiewicz, prof. AJD
dr Grażyna Pietruszewska-Kobiela
Pliki do pobrania:
Formularz zgłoszeniowy | Ilość pobrań: 472 |
Zaproszenie na konferencję | Ilość pobrań: 500 |